Euro-Centrum

System fotowoltaiczny 100kWp

Miło nam poinformować iż spółka MPL Energy w 2014 roku zakończyła prace i uruchomiła system fotowoltaiczny o mocy 100kWp na budynku należącym do Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach.

Moduły fotowoltaiczne są zlokalizowane na dachu oraz fasadzie budynku – równolegle do ścian oraz w formie markiz nad oknami po stronie południowej budynku.

Nowością w skali kraju są systemy nadążne (trackery) usytuowane przed budynkiem. Dzięki ich zastosowaniu powierzchnia modułów fotowoltaicznych jest stale zwrócona w kierunku słońca. Zegar astronomiczny steruje położeniem trackera, a ilość wyprodukowanej energii w porównaniu z modułami zamocowanymi na stałe wzrasta w skali roku nawet o 40%.

Energia wyprodukowana w tej instalacji jest zużywana na potrzeby własne. Monitoring parametrów pracy elektrowni jest dostępny w BMS budynku oraz w układzie sterownia elektrownią. Inwestor posiada również układ pomiarowy brutto tym samym możliwość potwierdzania produkcji zielonej energii i zielonych certyfikatów.

W ramach wykonanych prac MPL Energy zainstalowało również 10 lamp zasilanych energią słoneczną.