Lotnisko Chopina

System fotowoltaiczny 800kWp

Spółka MPL Energy w 2014 roku zakończyła zasadnicze prace przy realizacji kontraktu na budowę systemu fotowoltaicznego o mocy 800kWp zlokalizowanego na dachu Terminala T1 na lotnisku im. Chopina w Warszawie.

Jest to obecnie największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Spółka pobiła swój własny rekord sprzed 2 lat kiedy to w Łodzi zbudowała na 4 dachach elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 450kWp.

System fotowoltaiczny realizowany jest na zlecenie Hochtief Polska, użytkownikiem będą Polskie Porty Lotnicze. Elektrownia będzie zasilać w energię elektryczną Terminal T1, współpracować z BMS budynku oraz posiadać wiele unikalnych rozwiązań takich jak rozłączniki DC na każdym z modułów fotowoltaicznych czy możliwość topienia śniegu zalegającego na modułach fotowoltaicznych.

System wyposażony będzie w monitoring, pomiar wyprodukowanej energii w systemie Amaro, elektrownia współpracować będzie z SAP i zapewniać poprzez rozłączniki DC na modułach redukcję napięcia DC do poziomu zero volt co będzie kluczowe w przypadku prowadzenia akcji gaśniczej.